Skip to content

152 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block188
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
29%
Improvement Value:$50,900
71%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+1.3%
2024$7,598+0.8%
2023$7,539-0.0%
2022$7,542+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 8929, Page 572NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5566, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900