Skip to content

460 Forest StKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block192
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
26%
Improvement Value:$93,000
74%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5917, Page 39