Skip to content

444-446 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block193
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
30%
Improvement Value:$94,200
70%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,462+1.3%
2024$14,276+0.8%
2023$14,165-0.0%
2022$14,172-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$562,500

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 8898, Page 240NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/15/2013

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 7450, Page 321Recorded1/26/2005

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5514, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1895