Skip to content

154 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 9, 2006

Property Information

Block196
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description1SBR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage24.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
38%
Improvement Value:$38,800
62%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,701+1.3%
2024$6,615+0.8%
2023$6,564-0.0%
2022$6,567-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 7862, Page 327Recorded4/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955