Skip to content

535 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jan 23, 2008

Property Information

Block196
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
34%
Improvement Value:$46,100
66%
Total Assessment$69,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+1.3%
2024$7,334+0.8%
2023$7,277-0.0%
2022$7,280-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

DeedBook 8434, Page 284NU CodeFamily (1)Recorded1/31/2008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4999, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1915