Skip to content

570 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 27, 2024

Property Information

Block197
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage5,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
31%
Improvement Value:$99,800
69%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,501+1.3%
2024$15,301+0.8%
2023$15,182-0.0%
2022$15,190-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft5,088DeedBook 9800, Page 976Recorded2/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920