Skip to content

391-397 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block197
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class---
Description2SB 2CG
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage6,700
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
29%
Improvement Value:$129,200
71%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,537+1.3%
2024$19,285+0.8%
2023$19,135-0.0%
2022$19,144-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft6,700DeedBook 9236, Page 311Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft6,700DeedBook 7680, Page 221Recorded9/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1915