Skip to content

419 Forest StKearny, NJ 07032

Built 2001

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Oct 3, 2000

Property Information

Block198
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,681
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,987+1.3%
2024$14,794+0.8%
2023$14,679-0.0%
2022$14,686-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5696, Page 328