Skip to content

178 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1997

Last Sale Date
Dec 31, 2069

Property Information

Block198
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
18%
Improvement Value:$127,400
82%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,418+1.3%
2024$16,203+0.8%
2023$16,075-0.0%
2022$16,083-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5205, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1997