Skip to content

85 Woodland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2016

Property Information

Block19
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class17
Description1SF 5AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage794
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
27%
Improvement Value:$32,200
73%
Total Assessment$44,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,753+1.3%
2024$4,692+0.8%
2023$4,655-0.0%
2022$4,658-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft794DeedBook 9045, Page 312NU CodePost-sale loss (19)Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3980, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1957