Skip to content

701 Passaic AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2017

Property Information

Block1
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
77%
Improvement Value:$23,100
23%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+1.3%
2024$10,831+0.8%
2023$10,747-0.0%
2022$10,752-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$61,100

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9190, Page 607NU CodeDoubtful title (14)Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$56,898
DeedBook 9084, Page 866

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3249, Page 324