Skip to content

48 E Midland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block204
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
24%
Improvement Value:$91,600
76%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,889+1.3%
2024$12,723+0.8%
2023$12,624-0.0%
2022$12,630-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9706, Page 972NU CodeFamily (1)Recorded10/31/2022

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9706, Page 972

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8264, Page 32NU CodeFamily (1)Recorded7/11/2007

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5326, Page 136

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3186, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1969