Skip to content

59 E Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block204
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$95,100
77%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,264+1.3%
2024$13,093+0.8%
2023$12,991-0.0%
2022$12,997-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5054, Page 60

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3231, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1970