Skip to content

56 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block207
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
19%
Improvement Value:$76,900
81%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+1.3%
2024$9,975+0.8%
2023$9,898-0.0%
2022$9,903-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 9082, Page 375NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4362, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1910