Skip to content

120 Oakwood AveKearny, NJ 07032

Built 1964

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block208
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
26%
Improvement Value:$69,800
74%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+1.3%
2024$9,944+0.8%
2023$9,866-0.0%
2022$9,871-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964