Skip to content

505 Devon StKearny, NJ 07032

Built 2024

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block208
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,693
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
18%
Improvement Value:$158,900
82%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,757+461.2%
2024$3,698-62.2%
2023$9,783-0.0%
2022$9,787-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,215,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 9809, Page 84NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 9098, Page 838NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/11/2016