Skip to content

495 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block208
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,109
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
36%
Improvement Value:$62,200
64%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+6.5%
2024$9,771+0.8%
2023$9,691-0.1%
2022$9,696-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3205, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1880