Skip to content

456 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2002

Property Information

Block209
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,397
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
26%
Improvement Value:$58,400
74%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+1.3%
2024$8,390+0.8%
2023$8,325-0.0%
2022$8,329-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900