Skip to content

374 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block210
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,218
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
25%
Improvement Value:$78,600
75%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,219+1.3%
2024$11,074+0.8%
2023$10,988-0.0%
2022$10,994-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 7332, Page 69NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5065, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1900