Skip to content

424-426 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block199
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
45%
Improvement Value:$42,400
55%
Total Assessment$77,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+1.3%
2024$8,179+0.8%
2023$8,115-0.0%
2022$8,119-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890