Skip to content

333 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$113,333
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block210
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
23%
Improvement Value:$33,400
77%
Total Assessment$43,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,657+1.3%
2024$4,597+0.8%
2023$4,561-0.0%
2022$4,563-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,333

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9274, Page 424NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 7138, Page 222Recorded9/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910