Skip to content

331 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$113,333
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block210
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage840
Acreage14.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
24%
Improvement Value:$31,700
76%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,475+1.3%
2024$4,417+0.8%
2023$4,383-0.0%
2022$4,385-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,333

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9272, Page 869NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 7195, Page 229Recorded1/16/2004

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4786, Page 177

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4335, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1910