Skip to content

365 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 9, 1997

Property Information

Block211
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,404
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
26%
Improvement Value:$57,600
74%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+1.3%
2024$8,263+0.8%
2023$8,199-0.0%
2022$8,203-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5150, Page 181

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4160, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920