Skip to content

304 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1926

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 14, 1991

Property Information

Block170
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,404
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
31%
Improvement Value:$58,900
69%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+1.3%
2024$9,014+0.8%
2023$8,944-0.0%
2022$8,948-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4414, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1926