Skip to content

347 Davis Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
May 15, 1989

Property Information

Block211
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
38%
Improvement Value:$62,500
62%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,726+1.3%
2024$10,588+0.8%
2023$10,506-0.0%
2022$10,511-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4193, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1920