Skip to content

289 Davis Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block221
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$66,700
79%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+1.3%
2024$8,897+0.8%
2023$8,828-0.0%
2022$8,833-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8953, Page 110Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920