Skip to content

364 Davis Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 2, 1994

Property Information

Block212
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
25%
Improvement Value:$69,200
75%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+1.3%
2024$9,732+0.8%
2023$9,657-0.0%
2022$9,661-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4694, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1915