Skip to content

336-338 Davis Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 11, 2003

Property Information

Block212
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,652
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
27%
Improvement Value:$92,100
73%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,542+1.3%
2024$13,367+0.8%
2023$13,264-0.0%
2022$13,270-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7056, Page 33Recorded5/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905