Skip to content

318 Hickory Street

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block213
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,456
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
24%
Improvement Value:$76,400
76%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+1.3%
2024$10,620+0.8%
2023$10,537-0.0%
2022$10,542-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925