Skip to content

314 Hickory St

Kearny, NJ 07032

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block213
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$64,200
79%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,241DeedBook 9729, Page 780Recorded2/25/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,241DeedBook 7776, Page 215Recorded1/10/2006

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,241DeedBook 7251, Page 52Recorded3/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967