Skip to content

459 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 2024
Apartment

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block214
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,130
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,055+1.3%
2024$2,029-64.7%
2023$5,746-0.0%
2022$5,749-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 9577, Page 187NU CodeZoning change (24)Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5753, Page 31