Skip to content

278 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block214
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
36%
Improvement Value:$58,500
64%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+1.3%
2024$9,595+0.8%
2023$9,520-0.0%
2022$9,525-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9486, Page 735Recorded5/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955