Skip to content

462-464 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block215
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage50.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
91%
Improvement Value:$3,600
9%
Total Assessment$39,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,186+1.3%
2024$4,132+0.8%
2023$4,100-0.0%
2022$4,102-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 7605, Page 302NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/6/2005