Skip to content

417 Chestnut St

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block217
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
40%
Improvement Value:$54,800
60%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+4.6%
2024$9,426+0.8%
2023$9,353-0.0%
2022$9,357-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9137, Page 50Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$81,500

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 7688, Page 345NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3164, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1915