Skip to content

248 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
30%
Improvement Value:$56,600
70%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+1.3%
2024$8,570+0.8%
2023$8,503-0.0%
2022$8,507-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 8686, Page 822Recorded9/11/2009

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4192, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1905