Skip to content

289 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 11, 1997

Property Information

Block219
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$70,000
80%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+1.3%
2024$9,246+0.8%
2023$9,174-0.0%
2022$9,179-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5154, Page 267

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4406, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1925