Skip to content

314 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block220
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,577
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
22%
Improvement Value:$73,700
78%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+1.3%
2024$10,007+0.8%
2023$9,929-0.0%
2022$9,934-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$288,200

From:

To:

DeedBook 6067, Page 247NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1905