Skip to content

315 Forest St

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block220
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,124
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
22%
Improvement Value:$75,100
78%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+1.3%
2024$10,155+0.8%
2023$10,076-0.0%
2022$10,081-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 8934, Page 886NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5934, Page 250

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5063, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1925