Skip to content

323 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
May 15, 2005

Property Information

Block221
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$65,500
79%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+1.3%
2024$8,771+14.4%
2023$7,665-0.0%
2022$7,668-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4861, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 4861, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1915