Skip to content

317 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block221
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
19%
Improvement Value:$74,700
81%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+1.3%
2024$9,493+0.8%
2023$9,417-0.0%
2022$9,422-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 7521, Page 293Recorded4/11/2005

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4794, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1905