Skip to content

146 Elm St

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block237
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
19%
Improvement Value:$72,900
81%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+1.3%
2024$9,553+0.8%
2023$9,478-0.0%
2022$9,483-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 9353, Page 666NU CodeFamily (1)Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5644, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920