Skip to content

320 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block222
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,300
77%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,304+1.3%
2024$16,094+0.8%
2023$15,969-0.0%
2022$15,976+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft4,480DeedBook 9731, Page 648NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920