Skip to content

276 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block222
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
33%
Improvement Value:$54,600
67%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9621, Page 84NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9621, Page 84

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 6059, Page 108NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920