Skip to content

178 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block238
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
28%
Improvement Value:$52,200
72%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+1.3%
2024$7,661+4.2%
2023$7,352-0.0%
2022$7,355-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9732, Page 101Recorded3/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930