Skip to content

250 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block223
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage990
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
37%
Improvement Value:$60,700
63%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+1.3%
2024$10,208+0.8%
2023$10,129-0.0%
2022$10,133-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9407, Page 1Recorded6/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940