Skip to content

252 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1940

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block223
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,008
Acreage36.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
40%
Improvement Value:$45,100
60%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+1.3%
2024$7,946+4.1%
2023$7,635+0.5%
2022$7,597-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9575, Page 186NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9575, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1940