Skip to content

57 John Hay AveKearny, NJ 07032

Built 1968
Industrial

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Aug 18, 1982

Property Information

Block226
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage17,000
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
20%
Improvement Value:$158,400
80%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,196+1.3%
2024$20,923+0.8%
2023$20,760-0.0%
2022$20,770-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 3356, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1968