Skip to content

12-22 Freeman AveKearny, NJ 07032

Built 1961

Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block226
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
21%
Improvement Value:$99,100
79%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,371+1.3%
2024$13,198+0.8%
2023$13,096-0.0%
2022$13,102-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7605, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 4569, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1961