Skip to content

13 Arlington AveKearny, NJ 07032

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block227
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,424+1.3%
2024$1,405+0.8%
2023$1,395-0.0%
2022$1,395-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 9914, Page 477Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 9748, Page 182NU CodeFamily (1)Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 9459, Page 382

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 9428, Page 746Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 7013, Page 193NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/28/2003

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5991, Page 149

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5761, Page 187

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3211, Page 161