Skip to content

380 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block227
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
95%
Improvement Value:$5,000
5%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+1.3%
2024$9,774+0.8%
2023$9,699-0.0%
2022$9,703-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 9450, Page 987

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5761, Page 187

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3279, Page 728